Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zásah - požár hospodářského stavení v Olešnici

10. 3. 2010

Na www.hzshk.cz uvedli:

Při požáru hospodářského stavení uhynula domácí zvířata

Rozsáhlý požár hospodářského stavení likvidovali včera 10. března 2010 odpoledne hasiči v Olešnici v Orlických horách na Rychnovsku. Starší objekt s domácím zvířectvem začal hořet kolem druhé hodiny odpoledne. Hasiči byli o požáru informováni ve 14:10 hodin. Na místo bylo vysláno celkem devět jednotek profesionálních hasičů z Dobrušky a dobrovolných hasičů z Olešnice v Orlických horách, Bohdašína, Deštné v Orlických horách, Dobré, Dobrušky, Nového Hrádku, Domašína u Dobrušky a Nového Města nad Metují. Na hašení požáru bylo nasazeno devět cisteren.

Při příjezdu první jednotky na místo byla téměř celá sedlová střecha objektu o rozměrech zhruba 30 krát 15 metrů v plamenech. Obvodové zdi staršího hospodářského stavení byly z cihlového a kamenného materiálu. Stropy byly měkké se zásypem s dřevěnými nosnými trámy a střecha pokryta eternitovými šablonami. Hasiči nejprve prohlédli obytnou část domu, zda se uvnitř nikdo nenachází. Později se ukázalo, že staršího uživatele vyvedl z hořícího objektu ještě před příjezdem hasičů jeho soused. Hasiči nasadili několik vodních proudů na uhašení plamenů. Během zásahu vynosili z hořícího domu desetikilogramovou propanbutanovou láhev a větší množství kanystrů s hořlavými kapalinami, nábytek a vybavení z přízemí domu, doklady a předměty osobní potřeby uživatele usedlosti. Z chléva vyvedli čtyři ovce a dvě prasata. Další tři ovce při požáru uhynuly. Hasiči likvidovali požár zevnitř objektu po vnitřním schodišti a také zvenčí z nastavovacích žebříků. Po celou dobu museli zasahovat v dýchacích přístrojích. Silný nárazový vítr napomáhal šíření plamenů. Zásah také komplikovaly nízké teploty kolem -3,5 stupňů Celsia a odlétávající části rozpálené střešní krytiny z eternitu. Požár se hasičům podařilo lokalizovat v pět hodin odpoledne. Uživateli domu se následně udělalo nevolno a na místo musela být přivolána sanita zdravotnické záchranné služby. Záchranáři provedli u muže nezbytné vyšetření a převezli jej do nemocnice.

Požár zničil celou střešní konstrukci a půdní prostor. Dohašování malých ohnisek pokračovalo až do noci. Hasiči zlikvidovali požár hodinu po půlnoci. Hmotná škoda byla předběžně vyčíslena na 1 milion korun. Příčina vzniku požáru je předmětem šetření.
 

Náhledy fotografií ze složky Požár Olešnice