Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zásah - hořící cigareta způsobila požár střechy rodinného domu

27. 1. 2010

Hořící cigareta způsobila požár střechy rodinného domu 
Celkem sedm hasičských jednotek zasahovalo dnes 27. ledna 2010 dopoledne u požáru rodinného domu v Křovické ulici v Dobrušce na Rychnovsku. Požár byl na operační středisko Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje ohlášen v 07:19 hodin. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Dobrušky a Rychnova nad Kněžnou, dále byly povolány jednotky sboru dobrovolných hasičů z Dobrušky, Opočna, Trnova, Domašína a Nového Města nad Metují.
Po příjezdu první jednotky na místo události bylo zjištěno, že hoří téměř celá střecha staršího rodinného domu o rozměrech 20 krát 9 metrů. Dva lidé utekli z hořícího domu ještě před příjezdem hasičů. Rodinný dům je postaven z cihlového a kamenného materiálu se sedlovou střechou s dřevěnými krovy. Požár zasáhl půdní prostor se starým senem a střešní krytinu z pálených cihlových tašek. Hasiči se ihned po příjezdu snažili zabránit rozšíření požáru do obytných prostor domu, což se jim nakonec podařilo. Síly a prostředky byly nasazeny na zamezení šíření plamenů do obytných částí a také do kůlny, odkud vedly schody do půdního prostoru. Nad touto částí půdního prostoru byla většina střechy bez krytiny a probíhalo zde nejintenzivnější hoření. Hasiči museli ustavit nastavovací žebříky, rozebrat část střešní krytiny a dohasit ohniska. Požár se podařilo lokalizovat deset minut po osmé hodině ráno. Na místě stále zůstává místní jednotka dobrovolných hasičů, která provádí dohled nad požářištěm. Zásah byl pro hasiče velmi náročný jak z hlediska samotné likvidace požáru, kdy celý prostor domu byl silně zakouřen a hasiči museli zasahovat v dýchacích přístrojích, tak kvůli venkovním teplotám, které klesly k hodnotě -20,2 stupňů Celsia. Hasiči tak museli bojovat se zamrzáním armatur, namrzajícími zásahovými obleky a žebříky.

Dům je majetkem Města Dobruška, které odhadlo škodu na stavební části domu na 250 tisíc korun. Dalších pět tisíc korun činí škoda na majetku uživatelů domu. Požár způsobil svou nedbalostí právě jeden z uživatelů domu, který v půdním prostoru upustil hořící cigaretu, od které se vznítilo staré seno. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

 

Náhledy fotografií ze složky Požár domu v Dobrušce