Jdi na obsah Jdi na menu
 


Železný hasič

19. 5. 2010

„Nejdobrovolnější železný hasič 2010“

 

Pokud v květnu potkáte kdesi na ulici dobrovolného hasiče, o ničem jiném nemluví, než o tom, jak se svým družstvem zase v sobotu někde soutěžil. A tak tomu bylo i  8. května u Vagónu v Domašíně. Ale tam proběhla ještě soutěž úplně jiná. Tam se totiž vedle tradiční soutěže starých hasičských stříkaček konal i 1. ročník netradičního klání o „Nejdobrovolnějšího železného hasiče 2010“, který proběhl pod záštitou starosty města Dobrušky pana Petra Tojnara.

Jak vyplývá z názvu, šlo spíše o jakousi recesi, kterou pro své kolegy a kamarády vymysleli právě zdejší dobrovolní hasiči. Pravda, diváci, a nebylo jich málo, se velmi dobře bavili, ale samotným účastníkům příliš do smíchu nebylo! Zkuste si s dýchacím přístrojem na zádech a dvěma spojenými B hadicemi v každé ruce uběhnout vzdálenost 35 metrů. Pak překonat simulovanou překážku vysokou 3 metry, na kterou musíte vyzvednout a zase spustit závaží o váze 20 kg. Obouručním kladivem těžkým 4,5 kg pak zvládnout 60 úderů nahoru a dolů v silovém adaptéru a se dvěma barely, kdy každý váží 20 kg, proběhnout slalom. Tuto část většina závodníků zvládla s minimálními obtížemi, ale pak přišla část poslední, nejtěžší, na jejímž konci byl cíl, a která vzala mnohým odvážným mužům hodně sil. Pomocí tzv. Raitekova úchopu měli přemístit figurínu o váze 75 kg do vzdálenosti 30 metrů, jako kdyby šlo o skutečně zachraňovanou osobu. Vítězem tohoto nového klání, které se má stát pravidelnou tradicí, se stal domácí účastník pan Ing. Jiří Čtvrtečka. Ten z rukou starosty města Dobrušky převzal jeden z krásných skleněných pohárů, které nejen pro samotného vítěze pan Petr Tojnar do soutěže věnoval.

Mezi muži se našly také čtyři odvážné ženy, které se této soutěže také zúčastnily. Těm ale byla trať trochu upravena, neběžely se dvěma hadicemi, ale jenom s jednou, nezvedaly tak těžké závaží, nepoužívaly silový adaptér a nezachraňovaly figurínu. I tak musely prokázat docela vysokou fyzickou zdatnost. Zde zvítězila Dana Žáková z  SDH Miškov-Spáleniště. I ona převzala z rukou starosty města za svůj výkon skleněný pohár.

A věřte, tato soutěž byla jakousi malou třešničkou na dortu za velmi vydařenou květnovou sobotou.

 

Náhledy fotografií ze složky Železný hasič - vagón